Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).
X
počítadlo přístupů
celkem: 114337

Vhodné oblečení na vodu

Jak se obléct na vodu?

Často se mě lidé ptají, jaké oblečení si mají vybrat na vodu. Jsou to lidé různí s různými požadavky a různou úrovní a potřebují poradit s vodáckým oblečením. Osobně jsem si je už roztřídil do čtyř kategorií podle toho, jak často a kdy na vodu vyrážejí.

Kategorie 1. letní vodáci

Buďto neví, co si vzít na svou první vodu. Případně jezdí na vodu většinou jednou za dva roky, zpravidla o prázdninách na české řeky.  Těm vždy řeknu: "Hlavně vezměte pořádné boty." Boty jsou základ ať je hezky nebo ošklivě. Minimálně stačí mít staré kecky s pořádným šněrováním a v zásobě neoprenové ponožky. Vždy však boty s pevnou podrážkou. Zásadně nedoporučuji sandále a všechny typy bot, co plavou (typu Crocs). Takové se při převrhnutí vysvléknou, špatně se v nich ve vodě chodí a hrozí poranění o ostré předměty a kameny v řece. Nejlepší jsou samozřejmě neoprenky. Vyrábí se i nízké, které se snadno obouvají. 

V nabídce máme několik levných neoprenových bot a ponožek právě pro tyto účely. 

Neoprenové ponožky HIKO NEO 3 mm

Na sebe do lodi pak stačí nějaké tričko, případně mikina, do barelu s sebou pláštěnka.  Na nohy rychleschnoucí kraťasy eventuelně starší šusťáky. A pod to plavky.  Ideální oblečení je např. funkční sportovní tričko, ještě lepší lycrové tričko, které velmi rychle schne a dobře odvádí pot. To ocení jak v teplých dnech, tak při nechtěném koupání. Funkční tričko má už dnes každý sportovec doma. Do vody je však skutečně lepší lycra. Tričko je všestraně použitelné, takže se hodí i na spoustu dalších aktivit jako šnorchlování u moře nebo cyklistika.

Kategorie 2. letní vodáci nadšenci

Ti jezdí na vodu častěji, zhruba 1-2 x za rok, ale obvykle jen v letních měsících. Někteří zkouší také zahraniční řeky a už mají zkušenosti. Občas sjedou i něco těžšího, ale raději se pohybují na klidné vodě. Dobře vědí, co dovede špatné počasí a studená voda s náladou a zdravím. Proto shání nějaké oblečení, aby se cítili příjemněji. Těm opět zopakuji, že základem jsou boty. Raději už doporučuji přímo neoprenové boty a ne pouze ponožky a ideálně kotníkové. Jako další pro ně vybírám neoprenová trička s krátkým či dlouhým rukávem. Obzvláště vhodná jsou trika od HIKO - Symbio, která kombinujíe různé tloušťky neoprenu a lycru. Takovéto triko dostatečně hřeje v chladných letních dnech na vodě, i když se v něm člověk vykoupe. Nemusí ho hned sundávat, když vysvitne za mrakem sluníčko. Další k tomu přidávám neoprenové šortky. A velmi vhodná je vodácká bunda. Tahle kombinace je natolik variabilní, že Vám udělá ideální tepelný komfort ať už trochu prší nebo je docela zima. 

Neoprenové boty HIKO buffer

Neoprenové triko HIKO symbio

Kategorie 3. adrenalinoví vodáci

Do této kategorie se řadí všichni, co to s vodou berou vážně. jezdí na různé akce a zahraniční řeky od jara do podzima a vyhledávají vyšší náročnost sjezdu. Často se cvaknou nebo musí dlouho lovit z vody vybavení. Ti už potřebují pořádně zateplit.

Pro ně je snad nejlepší vodácká klasika kalhoty typu Long-John a k tomu bunda. Kalhoty Long-John mají dlouhé nohavice, kryjí tělo a trochu i ramena. Avšak neomezují vůbec v pádlování. Mívají na kolenou nášev odolnější proti prodření. Tloušťka 3 mm je při aktivním pohybu dostatečná i na sněhu. Bunda není potřeba úplně suchá, stačí když trochu těsní. Vodák si ji zapaří a je mu teplo a navíc odolává proti dešti a hlavně větru. Dobrý doplněk je lycrové nebo neoprenové tričko, jinak alespoň nějaké funkční rychleschnoucí.

Druhou možnstí je kombinéza. Moderní kombinéza ze stretchového neoprenu omezuje pohyblivost jen minimálně. Její výhody vodák pozná, pokud skutečně dlouho plave ve vodě. Nevýhodami jsou obtížnější oblékání, složitější výběr velikosti. Obléká se přímo na tělo. Dnes už mají často vnitřek měkký a příjemný na kůži. Pokud je velká zima, dá se pod něj vzít třeba lycrové nebo funkční tričko, hodně pomůže i vodácká bunda.

Pro úplnost zmíním i suché obleky. Jsou to drahé obleky, avšak zajistí absolutní sucho. Z těhto obleků vykukuje pouze hlava a ruce. Nohy bývají v ponožce, u starších typů byly nohy také ven a právě tudy zatékalo dovniř. Oblečení je to dost odolné proti prodření. Komfort je to velký a vhodný pro extrémní vodáky.

Neoprenové vodácké kalhoty agama raft

Kategorie 4. profesionální vodáci

Tito se vodáctví věnují stále a na vysoké úrovni. Buď se věnují závodění nebo sjíždí obtížné toky. Nemělo by smysl jim něco doporučovat, protože již dobře vědí, co potřebují a chtějí. U nás na eshopu si tak nakupují bezpečnostní a ochrané pomůcky - vesty, helmy, vaky a podobné vybavení.